Knížka, kterou pro děti a jejich rodiče napsal skvělý popularizátor vědy, geolog, marsovský vulkanolog a můj kamarád – Petr Brož (na internetu známý jako @Chmee2).

V roce 2023 byla nominována na cenu Magnesia Litera v kategorii DILIA Litera za debut roku. V tomtéž roce byla taky Komisí pro dětskou knihu SČKN a Českou sekcí IBBY zařazena do prestižního výběru Nejlepší knihy dětem. A v roce 2023 se také dle Svazu českých knihkupců a nakladatelů stala nejprodávanější knihou pro děti a mládež.

Mou prací je vizuální podoba celé knížky – 70 ilustrovaných kapitol + 5 velkoformátových ilustrací, obálka, sazba i kompletní grafická úprava a příprava k tisku.

Vydalo Naše nakladatelství v edici Drobek 12. října 2022.
Ilustrace / Sazba / Grafický design


Vesmírníček v médiích:
Představení knížky ve Studiu 6 na České televizi.
Článek o knize a jejím vzniku v kulturní rubrice Blesku.
Povídání o zákulisí jeho vzniku na YouTube kanálu Petra Brože.
Nejen o knížce v Dobrém rozhovoru Knih Dobrovský.


Průvodci knížkou jsou tihle šťouraví červíčci. Zvědaví, pochybovační, co nedají pokoj a vrtají v nás, dokud touhu po poznání alespoň trošku neukojí, ale hned začnou zas a znovu. Objevují se na každé dvoustraně knížky a i díky nim si čtenáři a čtenářky našeho Vesmírníčku užijí spoustu legrace.


Původně měl být jen jeden, ale nakonec jsou dva a je to mnohem lepší. Řeší společně spoustu záhad a neodbytných otázek a v celé knížce nakousávají spousta zajímavostí.


Ilustrace dětem přibližují složité geologické procesy na základě situací, které děti dobře znají, nebo si je dokáží snadno představit. Planetám a geologickým jevům jsem tak přisoudila lidské vlastnosti, vymýšlela vtipné dialogy, usazovala je do neobvyklých prostředí, aby se čtenáři nejen něco dozvěděli, ale také se u čtení pobavili.
V knížce tak najdete poťouchlé namyšlené Slunce, které provokuje planety kolem sebe, Merkur na lékařské prohlídce, neposedné atomy kyslíku, co lákají železo na společné hraní na Marsu, nebo urputné siláky, kteří umí rozpohybovat povrch Země.


Každá ilustrace prošla konzultacemi a proměnou z hrubé skici k detailnější, až vykoukla jakou plnobarevný finální obrázek.


Spousta ilustrací v knížce je velmi detailních, ukrývá vtípky a legrácky, aby listování knížkou čtenáře neomrzelo. Každá dvoustránka je takové další malé překvapení.


Díky práci na téhle knížce jsem se úplně nadchla pro zkoumání vesmíru a zjistila o planetách a cestách k nim tolik zajímavostí, nad kterými mě do té doby ani nenapadlo přemýšlet. Teď už jen plánuju, jak koupíme hvězdářský dalekohled a budeme na nebi pozorovat zvláštní úkazy, další planety a číhat na Mezinárodní vesmírnou stanici… 🙂 Pevně doufám, že podobně kouzelné účinky bude mít i na všechny malé a velké čtenáře. A že i díky ní přibude ve vědě spousta planetoložek, geologů, astronautek nebo třeba astrofyziků.Pokud byste si knížku měli rádi doma,
koupíte ji výhradně u Knih Dobrovský

A jestli ji už doma máte, budu moc ráda

za jakoukoli zprávu o tom, jestli se vám líbila.
Pište mi na mail@lucieskodova.cz, Instagram,
na moji FB stránku, nebo Twitter.